Dnes je: Čtvrtek 17 Října 2013
Svátek dnes: Hedvika Svátek zítra: Lukáš
Novinky
Databáze neobsahuje žádnou novinku.
Napište nám
Vážení spluobčané. Pokud máte nějaké návrhy nebo poznatky ke zlepšení prostředí života v naší obci, sdělte nám to na email : obec.restoky@quick.cz nebo písemně do schránky na obecním úřadě. Vaše návrhy pak projednáme na následujícím zasedání zastupitelstva. KomorníkKunžakPenzion Česká KanadaZarybněnostPenziony Jižní ČechyChata břeh rybníkRybník chataPřírodní park Česká KanadaStrmilovUbytováníStrmilov chataCyklistika UbytováníJižní Čechy
Počasí u nás
Historie obce
Řestoky pochází od staroslovanského jména Žestoci, což znamenalo „divocí“, „drsní“

První zmínka o Řestokách pochází již z roku 1115. Podle současné dokumentace jsou Řestoky třetí nejstarší obcí na Chrudimsku, za Chrudimí a Vrbatovým Kostelcem. Jméno obce bylo psáno ve starých dokumentech také Žestoky, Ržestoky, Zestoky a své jméno pravděpodobně dostala podle jedné verze od sestoku vod, podle jiné od staroslovanského jména žestoci, což znamenalo „divocí“, „drsní“. Významné datum v dějinách Řestok zaujímá rok 1350. V tomto roce máme zaručena historická data o zřízení samostatných farností a mezi nimi byla zřízena i v Řestokách. Jelikož obec byla farní obcí od roku 1355, lze předpokládat, že zde vedle fary ve 14. století stála i škola. Avšak kdy přesně byla v Řestokách první škola zřízena není s jistotou známo. V době husitských válek škola zanikla. Roku 1792 měla být zahájena stavba nové budovy, avšak škola se na konec nestavěla. Až roku 1821 byl položen základní kámen ke škole nové, která byla v roce 1842 ještě rozšířena. Roku 1604 byl na řece Holetince vystavěn mlýn na náklady urozeného pána Adama Talácky z Ještětic a na Žestokách.

K zajímavostem Řestok patří kostel sv. Václava, který prošel během staletí několika opravami a přestavbami, které trochu narušily jeho původní gotický stavitelský sloh. Restaurování bylo i uvnitř. Jedno z největších se odehrálo v roce 1901, kdy byl pořízen nový oltář zasvěcený svatému Václavu. V roce 1915 měl zdejší kostel ve věži tři zvony: malý o váze 30 kg bez nápisu, druhý o váze 75 kg rovněž bez nápisu a třetí největší a nejvzácnější o váze 170 kg s nápisem – Léta Božieho 1492 slit jest tento zvon – Amen. Historie zvonů je poznamenána jejich sejmutím za 1. a 2. světové války, kdy se dva z nich staly obětí povinného odevzdání pro válečné účely. Jen zvláštní náhodou se podařilo zachránit právě ten nejcennější.

Mateřská škola Řestoky je škola s dlouholetou historií. Otevřena byla v prosinci 1965 jako jednotřídní. Dnešní kapacita je 25 dětí. Ve školce jsem si prohlédl třídu se stolečky, která zároveň slouží jako jídelna, hernu s kobercem a bazénkem naplněným barevnými kuličkami, ve kterém se dá hrát a odpočívat. Ten mají děti moc rádi. Za školkou jsme se také podívali na zahradu se zastřešenými zahradními lavicemi, zahradním pískovištěm a prolézačkami. Děti se nenudí ani při zájmové činnosti, kdy hrají divadlo a na různé hudební nástroje, což mi hned předvedly a zazpívaly písničku. Mateřská škola má i svoje povedené internetové stránky na adrese www.msrestoky.cz

Předkové slavného českého dirigenta a spoluautora naší národní hymny Františka Škroupa měli svým rodištěm a působením úzký vztah ke Chrudimsku a k obci Řestoky. Václav Škroup, praděda Františka Škroupa, se v Řestokách narodil a působil na zdejší škole krátkou dobu jako kantor. Řestocký rodák Jaromír Šotola byl oficiálně prohlášen za první leteckou oběť 2. světové války. Jejich pozorovací letoun Letov Š 328 sestřelil u vesnice Hodžovo na Slovensku Lázsló Pongrácz se svým Fiatem 25. října 1938. V Řestokách se 14. července 1910 narodila spisovatelka Helena Šmahelová. Mezi její díla patří knížky jako: Sedmý den odpočívej, Petentovi, Mládí na křídlech, Velké trápení, Magda a další. Její pozdější práce jsou věnovány většinou problémům mládeže, zejména otázkám dospívajících dívek. Značný zájem o tvorbu Heleny Šmahelové je v zahraničí, svědčí o tom překlady do více jak deseti jazyků. V roce 1966 byla její práce oceněna Mezinárodní unií pro dětskou literaturu IBBY, cenou Hanse Christiana Andersena a později jí byl udělen titul zasloužilá umělkyně.

V Řestoták jsem se setkal se zajímavým psím plemenem, které se jmenuje Bearded kolie. Bearded kolie je čilá, radostná, velmi živá a činorodá, ostražitá a plná sebedůvěry. Jde o velmi inteligentního a učenlivého psa, který rád pracuje pro svého pána, je milý, dobrosrdečný a přítulný. Paní Lenka Matušková má chovatelskou stanici Chlupatý hopan a se svými psy se věnujeme hlavně agility, což je parkur pro psy a člověka zároveň. I když přes překážky skáčou jenom pejsci.

Filip Novotný www.rozhlas.cz/pardubice/posviceni/_zprava/443260

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Matuška st. | Vydáno dne 30. 06. 2008 | 2436 přečtení |
| Počet komentářů: 0 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.