Dnes je: Čtvrtek 17 Října 2013
Svátek dnes: Hedvika Svátek zítra: Lukáš
Novinky
Databáze neobsahuje žádnou novinku.
Napište nám
Vážení spluobčané. Pokud máte nějaké návrhy nebo poznatky ke zlepšení prostředí života v naší obci, sdělte nám to na email : obec.restoky@quick.cz nebo písemně do schránky na obecním úřadě. Vaše návrhy pak projednáme na následujícím zasedání zastupitelstva. KomorníkKunžakPenzion Česká KanadaZarybněnostPenziony Jižní ČechyChata břeh rybníkRybník chataPřírodní park Česká KanadaStrmilovUbytováníStrmilov chataCyklistika UbytováníJižní Čechy
Počasí u nás
Charakteristika obce
Řestoky patří technicky mezi nejzajímavější obce v České republice svými šesti výchozími silnicemi doslova „do všech stran“. Tzv. slepý nákres Řestok se silnicemi, cestami a pěšinami byl před lety zařazen i do učebnic pozemního stavitelství na ČVUT v Praze.

Obecné informace

V obci byl vybudován v roce 1999 vodovod a roku 2000 byla obec plynofikována. Výměra obce je 391 ha. Příslušnost obce k úřadům: • Chrast – stavební, matriční úřad • Chrudim – finanční, katastrální, pozemkový, celní úřad a okresní soud • Pardubice – vojenská správa

Obyvatelstvo

V současnosti žije v obci 470 obyvatel, z nichž 294 obyvatel je v produktivním věku.

Služby

Vybavenost obce v oblasti služeb a obchodu představují v současné době dvě hospody a jeden obchod se smíšeným zbožím (Jednota Hlinsko). V obci dále provozuje svou činnost: • VEMA, a. s. – vepřové maso V současné době zde pracuje asi 25 zaměstnanců. • Kovářské a zámečnické práce – Marek Drahoš (ploty, branky, kovářské a zámečnické výrobky) • Kožešnická výroba – Zdeňka Podaná (kabátky, pláště, čepice, límce i jiné výrobky kožešnické) Obyvatelé obce jsou nuceni dojíždět za prací do nedaleké Chrasti, do Chrudimi, případně do Pardubic.

Bytová otázka

Zástavba obce je z převážné části z volně stojících rodinných domů a hospodářských stavení a z části z řadových domů.

Školství

V obci je provozována pouze mateřská škola,kterou navštěvují děti, jak z Řestok, tak z okolních vesnic. Základní škola byla v obci v 70. letech minulého století zrušena a od roku 1989 slouží budova školy jako sídlo obecního úřadu. Žáci navštěvují základní školy v Rosicích a v Chrasti.

Zdravotnictví

V obci se bohužel nenachází žádné zdravotnické středisko, takže obyvatelé jsou nuceni dojíždět do 3 km vzdálené Chrasti, kde jsou obvodní lékaři, zubař, a dětská lékařka. Za odbornými lékaři je třeba dojíždět do Chrudimi, případně Pardubic.

Zemědělství

Půdu v okolí obce obhospodařuje ZD Rosice spolu se ZD Zaječice. V obci samostatně hospodaří pouze dva soukromí zemědělci.

Sport

Návštěvníkům je k dispozici síť cyklistických stezek. Dále také nohejbalové hřiště. V létě je zde k dispozici přírodní koupaliště s brouzdalištěm, které se v zimě přemění na ledovou plochu, sloužící k zimnímu bruslení.

Kultura

Občanskou vybaveností obce je hostinec s tanečním sálem, kde se pořádají diskotéky, hasičský bál, dětský karneval a také setkání s důchodci. Před třemi lety byla po rekonstrukci hospodářského stavení také otevřena „Hospůdka na čertovině“, která nabízí mimo tradičních restauratérských služeb také venkovní posezení s možností hry petanque. Zastupitelstvo obce vydává pro občany obecní občasník s názvem Řestocká drbna. Před vánocemi bychom se měli dočkat již třetího vydání.

Svazek obcí Mikroregion Chrudimsko

Mapa Mikroregionu Chrudimsko Obec Řestoky je součástí dobrovolného svazku obcí Mikroregion Chrudimsko, který byl založen 19. 12. 2001. Zakládajícími členy se staly Chrudim, Rabštejnská Lhota, Slatiňany a Svídnice. V polovině roku 2002 byla vzhledem k zájmu obcí o přičlenění se do tohoto svazku zahájena jednání o případném rozšíření. Na přelomu roku schválilo ve svých zastupitelstvech vstup 29 obcí, čímž se počet členských obcí rozrostl na 33. Obce Mikroregionu Chrudimsko Základním cílem je další rozvoj měst a obcí, které se staly členy svazku obcí, a jejich vyrovnání evropským standardům a vývojovým trendům 21. století ve všech oblastech lidského života. K stěžejním problémům, které bude svazek řešit, patří zejména snižování nezaměstnanosti, zlepšování životního prostředí, rozvoj ekonomiky, infrastruktury, cestovního ruchu a dalších oblastí. POUŽITÁ LITERATURA: Kronika Řestok www.mikroregionchrudimsko.cz z 10. 11. 2004 Řestocká drbna - občasník, text zpracovala Hana Teplá

[Akt. známka: 1,88 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Matuška st. | Vydáno dne 24. 06. 2008 | 3501 přečtení |
| Počet komentářů: 0 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.